Työelämässä Nea Vallinin kanssa

10.1.2019
Nea Vallin
#
Nea Vallin opiskelee Haaga-Helia ammattikorkeakoulussa liikunnan ja vapaa-ajan koulutuksessa suuntautuen liikuntapalveluihin. Hän on kuitenkin jo rutinoitunut liikunta-alan ammattilainen, joka on monessa mukana. Vaikka ansiot tulevat useasta eri lähteestä, vaikuttaa työ jo itsessään olevan palkitsevaa. Painopiste Nean työtehtävissä on lasten ja nuorten parissa tehtävän, tanssiin ja ilmaisuun painottuvan liikunnan ohjauksessa, valmennuksessa ja tuottamisessa.

Nimi: Nea Vallin

Paikkakunta: Mäntsälä

Työnimike / -nimikkeet: Valmennuskoordinaattori/valmentaja/tanssin opettaja/koreografi

Työpaikka /-paikat: Mäntsälän Urheilijat, Mäntsälän Voimistelijat, Tanssikoulu Ketonen, Viipurin Reippaat, muut keikkatyöt

 

Opintopolku:

 

Opiskelin Kallion ilmaisutaidon lukiossa vuosina 2007-2011 pakollisen 75 kurssin lisäksi 73 ilmaisutaitoainekurssia, pääaineina teatteri, puheilmaisu, tanssi, musiikki ja kuvataide. Tein lukiodiplomit teatterista, puheviestinnästä ja kuvataiteesta sekä kolmoisyhdistelmänä ”Viimeinen kesä” –teoksen, jossa yhdistin tanssin ja musiikin lukiodiplomin sekä puheilmaisun lopputyön. Sain tästä lukion päätteeksi arvostetun stipendin monipuolisesta taiteellisesta työstä.

 

Lukion jälkeen opiskelin vuoden 2011-2012 Työväen Akatemiassa teatteritaiteen linjalla näyttelijäntyön opintoja. Opintoihin kuului myös mm. tanssia, kontakti-improvisaatiota ja klovneriaa. Suoritin osana opintoja muutaman opintopisteen Teatterikorkeakoulun avoimessa yliopistossa.

 

Suomen Urheiluopistossa opiskelin liikuntaneuvojaksi (LPT) vuosina 2014-2016 erikoistuen terveysliikuntaan ja yrittäjyyteen. Suoritin personal trainerin sertifikaatin sekä osallistuin Nuori Yrittäjä –projektiin Liikuntapalvelu Rajaton NY:llä kahden luokkatoverini kanssa. Ahkera opiskelu palkittiin ja sain primus-stipendin opintojeni päätyttyä.

 

Haaga-Heliassa, Vierumäen kampuksella olen opiskellut liikunnanohjaajan AMK-koulutusta (LOT) vuodesta 2016 alkaen. Olen suuntautunut liikuntapalveluihin. Opinnäytetyönäni teen Suomen Voimisteluliitolle tanssin valmistuntikonseptin, Dance 4 Fun. Tavoitteenani on valmistua keväällä 2019.

 

Työuran kehitys:

 

Aloitin vuonna 2005 Mäntsälän Voimistelijoissa ohjaamaan lasten liikuntaryhmää. Harrastuksesta tuli ammatti. Pikkuhiljaa ohjaustuntien määrä kasvoi yhdestä tunnista viikossa kohti n. 20-25h/vk. Toimin kaudella 2012-2013 Mäntsälän Voimistelijoiden osa-aikaisena tanssivalmentajana ja ohjasin silloin kaikkia seuran tanssiryhmiä. Lisäksi aloitin tanssin opettajana 2h/vk Tanssikoulu Ketosella sekä toimin VR-Groupin osa-aikaisena junamyyjänä eli konduktöörin apulaisena.

 

Kun pääsin opiskelemaan liikuntaneuvojaksi, lopetin junamyyjän työt vuonna 2015. LPT-opintojeni aikana teimme NY-yrityksemme kautta keikkatöitä ja sain tämän NY-projektin myötä keikkahommia 4event Oy:ltä. Työharjoitteluista sain myös hyviä kontakteja. Tein työharjoittelujani kuntosali Vireuksella, Lyhytkasvuiset ry:llä liikunta- ja hyvinvointitapahtumissa, vanhustentalo Onnelanpolulla sekä Suomen Voimisteluliitolla. LPT-opintojen loppupuolella olin mukana myös Satu Nevalaisen AMK:n opinnäytetyössä, jonka hän teki Suomen Voimisteluliitolle.

 

Valmistuttuani liikuntaneuvojaksi jatkoin itsekin suoraan opiskeluja AMK:n puolella. LOT-opintojen aikana sain työtarjouksen TeamGymin lajileireille tanssiopettajaksi ja olen nyt toiminut TeamGym-leirien kouluttajana satunnaisesti vuodesta 2016 alkaen. LOT-työharjoitteluissa olen päässyt mukaan myös Lahden MM-kisoihin akkreditointiassistentiksi, kokemus oli vertaansa vailla. Oli hienoa huomata, kuinka työskentely sujui myös englannin kielellä, ennakkoon jännittämisestä huolimatta. Olen päässyt myös kehittämään Suomen Voimisteluliiton tanssipuolta ja kouluttamaan opinnäytetyöni tuotosta, Dance 4 Fun –ohjaajakoulutusta ympäri Suomea. 2016 Suomen Voimisteluliitto valitsi minut ja Riikka Kuusipohjan nuorten tanssin kenttäkoreografeiksi. Teimme projektityönä kenttäkoreografian n. 500 tanssijalle Suomi Gymnaestradaan Turkuun kesäksi 2018. Iloksemme meidät valittiin myös yhdeksi edustajaksi Suomen kenttänäytöskokonaisuuteen World Gymnaestradaan Itävaltaan kesäksi 2019!

 

Tällä hetkellä kenttäkoreografian työstön lisäksi toimin osa-aikaisena valmennuskoordinaattorina Mäntsälän Urheilijoissa: kehitän seuran sisäistä lajiyhteistyötä, vastaan urheilijoiden oheisvalmennuksesta sekä lajien ohjaajien ja valmentajien yhteisestä tiimistä. Valmennan edelleen Mäntsälän Voimistelijoilla kahta kilpailuissa käyvää tanssijoukkuetta, tämä on minulle 14. kausi seurassa sekä opetan tanssia Tanssikoulu Ketosella seitsemättä vuotta. Tällä kaudella olen päässyt myös tekemään Viipurin Reippaiden TeamGym edustusjoukkueen vapaaohjelman, joka on ollut itselleni hieno mahdollisuus tutustua syvemmin TeamGymiin. Toimin edelleen myös TeamGymin lajileireillä tanssin/vapaaohjelman kouluttajana.

 

Motto/iskulause työelämään:

 

#oonhyväjustnäin