Lakko Rovaniemellä, Oulussa, Jyväskylässä ja Turussa 6.4.-7.4.2022

5.4.2022
Nuoli ry
#
Lakko toteutuu Rovaniemellä, Oulussa, Jyväskylässä ja Turussa toteutuu huomisesta 6.4. alkaen ja kestää 7.4. loppuun, mikäli työriidassa ei päästä viime metreillä sopuun. Lakon piiriin kuuluvat kaikki jäsenemme, jotka työskentelevät Rovaniemen, Oulun, Jyväskylän ja Turun kaupungeissa.

Lakko koskee ainoastaan edellä mainittujen kaupunkien palkkalistoilla olevia jäseniämme. Lakko koskee myös opiskelijoita, jotka tekevät osa-aikatöitä kaupunkien palveluksessa.

Yhtä laaja kuntasektorin lakko on toteutunut viimeksi 1984. Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan sovintoesitys kunta-alan työriitaan 30.3. ei hyväksytty, koska siinä esitetty palkkaratkaisu oli heikompi kuin valtion ja kirkon sektoreille tehdyt sopimukset.

Julkisalan neuvottelujärjestö JUKO edustaa kaikkia akavalaisia liittoja julkisen sektorin työehtosopimusneuvotteluissa. JUKOn tavoitteena neuvotteluissa on vähintään 2 prosentin yleiskorotus tälle vuodelle ja monivuotinen palkkaohjelma, joka tarvitaan korjaamaan kunta-alan palkkojen jälkeenjääneisyyttä verrattuna yksityiseen sektoriin.

Mahdollisiin tiedusteluihin vastaa Nuolen toiminnanjohtaja Petteri Piirainen: email. petteri.piirainen@nuoli.info tai p. +358 45 894 5757.

Tärkeää tietoa 6.-7.4.2022 lakoista

Akavan Erityisalat ei hyväksynyt valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan sovintoesitystä kunta-alan työriidan ratkaisuksi. Myös Akavan Erityisalojen jäseniä neuvotteluissa edustava Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO hylkäsi sovintoesityksen.

Tämä tarkoittaa sitä, että kunta-alan lakko toteutuu 6.-7.4.2022 Jyväskylän, Rovaniemen, Oulun ja Turun kaupungeissa, mikäli työriidassa ei päästä sopuun aiemmin.

Valitut kaupungit asetetaan lakkoon koko kuntasektorin jäsenten etujen ajamiseksi. Lakkoon asetetuille jäsenille maksetaan asianmukainen lakkoavustus.

Keitä lakko koskee

Lakon piirissä ovat JUKOn jäsenyhdistysten ja -liittojen viranhaltijoiden ja työntekijöiden työtehtävät seuraavilla työnantajilla:

  • Jyväskylän kaupunki
  • Rovaniemen kaupunki
  • Oulun kaupunki
  • Turun kaupunki


Lakko koskee näiden kaupunkien palveluksessa olevia. Lakko ei koske sairaanhoitopiirien, kuntayhtymien tai AVAINTES-sopimuksen piirissä olevia. Työtaistelun ulkopuolelle rajataan tehtävät, jotka voivat aiheuttaa kansalaisten hengen, terveyden, turvallisuuden ja omaisuuden vaarantumisen. > Lisäksi työtaistelun ulkopuolelle rajataan


Tutustu lakko-ohjeisiin

Olemme koonneet lakkoon liittyviä kysymyksiä ja vastauksia, joihin toivomme sinun tutustuvan.Ylityö- ja vuoronvaihtokielto on edelleen voimassa 10.4.2022 asti.  Jos et löydä vastausta kysymykseesi, ota yhteyttä Akavan Erityisalojen julkisen sektorin työsuhdeneuvontaan: p. 0800 135 380, tyosuhdeneuvonta@akavanerityisalat.fi. Seuraa päivittyvää viestintää keskusliittomme Akavan Erityisalojen verkkosivuilta ja JUKOn verkkosivuilta www.juko.fi/kunta.


Nuolen ja Akavan Erityisalojen jäsenyys suojaa ja velvoittaa sinua

Akavan Erityisalat on tehnyt päätöksen lakkoon osallistumisesta, joten vastuu on liitolla. Sinulle ei saa tulla seuraamuksia siihen osallistumisesta. Sinun on toimittava Akavan Erityisalojen päätöksen mukaisesti. Kaikenlainen lakon alainen työ on kiellettyä. Jos teet lakon alaista työtä, toimit työtovereitasi vastaan työnantajan eduksi. Tämä johtaa erottamiseen Akavan Erityisaloista.


Sinulla on oikeus lakkoon

Lakko on laillinen toimenpide, josta vastuun kantaa Akavan Erityisalat. Työnantaja ei saa kohdistaa lakkoon osallistuviin painostusta eikä kysyä, onko työntekijä osallistumassa lakkoon tai kuuluuko hän ammattijärjestöön. Tämä tulkitaan lakon murtamiseksi. Lakko-oikeuden rajoittaminen on vakava asia ja järjestymisvapauden loukkaaminen on rikoslain mukaan rangaistava teko. Mikäli työnantajasi pyrkii rajoittamaan lakko-oikeuksiasi, ota yhteyttä Akavan Erityisaloihin.


Lakossa olijat saavat lakkoavustusta

Työnantaja keskeyttää lakon ajaksi palkanmaksun. Siksi Akavan Erityisalat maksaa lakossa olleille jäsenilleen lakkoavustusta, jota haetaan lakon päätyttyä Akavan Erityisalojen verkkosivujen kautta. Akavan Erityisalojen hallitus päätti lakkoavustuksen määräksi 110 euroa päivässä.


Osallistu lakkopaikkakuntien jäsentapahtumiin

JUKO järjestää lakkopaikkakunnilla yhteisiä tapahtumia, joilla osoitetaan työnantajaa kohtaan joukkovoimaa. Tule mukaan!

Jyväskylä: 6.4. klo 12–14 päätapahtuma kaupungintaloa vastapäätä, kulkue kävelykadulta sinne, paikan päällä rekkalava, puheita ja purtavaa sekä Steven Seagulls musisoimassa. Facebook: JUKOn Jyväskylän paikallisryhmä

Rovaniemi: 6.4. klo 12–14 päätapahtuma Lordin aukiolla, alustavasti järjestöjen puheita ja musiikkia. Facebook: JUKOn Rovaniemen paikallisryhmä

Oulu: 6.4. klo 12–14 mielenilmaus Rotuaarilla yhdessä JHL:n ja Jytyn kanssa. Facebook: JUKOn Oulun paikallisryhmä

Turku: 7.4. klo 12–14 tapahtuma Tuomiokirkkotorilla yhdessä JHL:n ja Jytyn kanssa. Facebook: JUKOn Turun paikallisryhmä


Seuraa lakkotiedotusta

Seuraa Akavan Erityisalojen jäsentiedotusta netissä ja somessa. Lähetämme tietoa myös sähköpostissa. Tietoa saa myös JUKOn verkkosivuilla www.juko.fi/kunta, Facebookissa www.facebook.com/JUKOry ja Twitterissä www.twitter.com/JUKOry.

Käytämme viestinnässä slogania ”Arvoa asiantuntijalle” ja somessa #ArvoaAsiantuntijalle ja lakkotilanteessa #lakko2022.
 

 

Lisätietoja kunta-alan lakoista

Rovaniemen, Oulun, Jyväskylän ja Turun lisäksi lakkoon valmistaudutaan Kuopion ja Tampereen kaupungeissa, joissa lakko toteutuu näillä näkymin 12.4.-13.4. Lakkovaroitusten piirissä ovat kaikki kunta-alalla työskentelevät jäsenemme, nuoriso- ja liikuntapalveluiden lisäksi myös esimerkiksi varhaiskasvatuksen ja koulujen ammattitehtävissä toimivat. Lakon ulkopuolelle jäävät suojelutyötä tekevät jäsenet..

Lakon piirissä ovat keskusliittomme Akavan Erityisalojen muiden jäsenjärjestöjen jäsenistä lisäksi esimerkiksi kirjasto-, kulttuuri-, museo- ja vanhuspalveluiden henkilöstö sekä hallinnon ja suun terveydenhuollon työntekijöitä.

Lisätietoja lakosta löydät keskusliittomme Akavan Erityisalojen verkkosivuilta,


tai ottamalla yhteyttä: