Tiedote: Akavan Erityisalat on itsenäisen Akavan kannalla

15.1.2015
Nuoli ry
​Akavan Erityisalojen mielestä sen jäsenkunnan edunvalvontaa hoidetaan tällä hetkellä tehokkaimmin osana itsenäistä Akavaa.

– Jäsenemme työskentelevät asiantuntijoina ja esimiehinä kulttuurin, hallinnon ja hyvinvoinnin erityisaloilla. Jäsenemme tarvitsevat edunvalvontaa ja vaikuttamistyötä, joka ottaa huomioon korkeaa koulutusta edellyttävän asiantuntija- ja tietotyön luonteen ja haasteet, sanoo Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki.


Akavan Erityisalat aikoo osallistua ammattiliittojen tulevan perjantain liittotapaamiseen, jossa pohditaan uuden keskusjärjestön perustamisen edellytyksiä ja yhteistyökysymyksiä.

– Katsomme, että palkansaajien on tiivistettävä keskusjärjestörajat ylittävää hyvää yhteistyötä, sillä monet edunvalvontakysymykset ja hyvän työelämän kehittäminen koskevat kaikkia palkansaajia. Olemme avoimia yhteistyölle, vaikka kannatammekin itsenäistä Akavaa, Luomanmäki sanoo.

Akavan Erityisalat oli yksi kolmesta akavalaisesta liitosta, jotka oli kutsuttu marraskuiseen Tornissa pidettyyn yhteistyökokoukseen. Kokouksessa osoittautui, että uuden keskusjärjestön perustamissuunnitelma oli jo pitkällä. Akavan Erityisalat ei allekirjoittanut kokouksesta annettua julkilausumaa uuden keskusjärjestön tarpeellisuudesta.

Lisätietoja:
puheenjohtaja Maarit Helén, Akavan Erityisalat, puh. 040 748 2299, maarit.helen@gmail.com
toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki, puh. 040 700 7800, salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fi

Linkki tiedotteeseen Akavan Erityisalojen verkkosivuilla:
http://www.akavanerityisalat.fi/ajankohtaista/akavan_erityisalat_on_itsenaisen_akavan_kannalla.6073.news